Tamyerini Bul
Semaver ilkkez Rusya'da bulunmuştur. İcatı 18. yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Rusça : sama ve varit kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Yani “yanlızca kaynamak” anlamına gelir bazı kaynaklarda “kendi kendini pişiren” olarakta çevirildiğine rastlanmaktadır. Semaverde kıvamına uygun çay demlemenin birçok püf noktası var. Öncelikle semavere temiz su doldurulur. Daha sonra özel odun parçaları ve taze çam kozalakları yerleştirilir. Güzel bir çay keyfi için suyun duman kokusunda iyice kaynaması gerekiyor. Ardından içinde çay olan demliğin buhar üzerinde bir süre beklemesi gerekiyor. Sonrasında ise kaynayan suyu demliğe aktarılır ve 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Semaver ile yapılan çayın, elektrikli çaydanlıklarla yapılan çaydan çok daha güzel olduğunu belirten Konstantin Ziskin, "Bu çay duman, taze odun ve çam kozalakları kokularını içeriyor" yorumunda bulundu. Konstantin, "Eski zamanlarda semaverde çayı zengin tüccarlar içerdi. Çayın içilmesi için sadece fincan değil, özel kaplar kullanılırmış. Tüccarlar genellikle çay tabağını üç parmağıyla tutarak içerdi." Ruslar, eskiden çay partilerine ve birlikte çay içme geleneğine büyük önem verirdi diyen yetkililer tek kişilik semavere 'bencil' lakabını taktıklarını söylüyor. Türkler, Anadolu’ya gelmeden önce çayı bilmelerine karşın; çayın Türkiye’ye gelmesi ancak birkaç yüzyıl önceye dayanmaktadır. Çay içiminin Anadolu’da yaygınlaşması 19.yüzyıldan itibaren olmuştur. Atalarımız yurtlarından ayrılırken yanlarına aldıkları eşyalar arasında semaverinde olduğu kayıtlara geçmiştir.  

Bakır,pirinç ve saçtan yapılan semaverlere günümüzde rastlanmaktadır. Semaver için en iyi malzemenin pirinç olduğu söylenmektedir. Fakat maliyeti gereği pirinç semaverler artık pek üretilmemektedir. En iyi ikini malzeme olan bakır semaverler ise çayın keyfini süreçeklere bizim önerimizdir. 

Eğer olurda tekrar kalaylanabilecek özellikte parçalı bir semaver alır ve darbelerden korursanız bir sonraki neslinize bile bırakabilirsiniz. 

Ustalarımızdan Çorum’da Özİş’i ziyaret edebilirsiniz. Semaver çeşitlerine göz atabilirsiniz. 
  • Apr 22, 2016
  • Yorumlar: 0
Yorumlar: 0
Yorum Yok
Yorum Yap

Email adresiniz yayımlanmayacaktır.Gerekli alanları doldurunuz.*